Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Co to jest spread walutowy?
W trakcie wymiany walut w kantorze lub banku można spotkać się z pojęciem spreadu walutowego. Jest on również istotny dla osób, które spłacają kredyty w obcych środkach płatniczych. Można go rozumieć jako różnicę między ceną kupna a sprzedaży wybranej waluty, a także wynagrodzenie dla podmiotu dokonującego wymiany. Dowiedz się, jak liczy się spread walutowy.
Spread walutowy – co to jest?
Spread walutowy to różnica występująca pomiędzy kursem sprzedaży danej waluty a kursem jej zakupu. Z języka angielskiego oznacza „rozpiętość”, w tym przypadku dotyczącą cen środków płatniczych. Jej wysokość przesądza o opłacalności operacji wymiany walut w danym momencie w konkretnym kantorze lub banku. Kurs sprzedaży należy rozumieć jako cenę, którą trzeba zapłacić, nabywając wybraną walutę. Odpowiednio, kurs kupna informuje, jaką sumę otrzyma się za walutę obcą, którą chce się wymienić w kantorze. Cena sprzedaży i kupna, a więc kursy walut obcych na ogół znacząco się różni. Są one zwykle przedstawiane na tablicach kursowych banków i kantorów. To istotny wskaźnik, który informuje o tym, czy w danym dniu warto wymienić walutę. Zasada jest właściwie jedna - prosta – im niższy spread, tym transakcja będzie korzystniejsza. Dlatego np. spłacając kredyt we frankach szwajcarskich, przed uregulowaniem kolejnej raty, warto sprawdzić bankowy spread dla waluty Szwajcarii. Jeśli jest wyższy niż w kantorze, bardziej opłacalne jest dokonanie wymiany właśnie w nim i wpłacenie zobowiązania we frankach.
Przeczytaj również: Czy warto wymieniać walutę w banku?
Jak ustalany jest spread walutowy?
Spread walutowy dla poszczególnych walut jest określany przez instytucje zajmujące się wymianą środków płatniczych różnych państw. Jak wskazują specjaliści kantoru wymiany walut – CENT, jest to źródło zysku tych podmiotów. Różnica ta wynika zatem np. z kosztów prowadzenia działalności kantoru lub banku. Na wysokość spreadu wpływa również popyt na określoną walutę, sytuacja na rynku walutowym oraz sytuacja geopolityczna. Duże znaczenie mają również dostępność konkretnej waluty, rodzaj transakcji, a także indywidualne cele instytucji, dotyczące zaplanowanych zysków. Spread walutowy jest zwykle różny dla różnych walut i w różnych podmiotach, zajmujących się handlem środkami płatniczymi. Większość instytucji podaje jego wielkość do wiadomości publicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana