Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?
Na początku 2020. roku został wprowadzony mikrorachunek podatkowy, czyli rozwiązanie, które pozwala na opłacanie kilku podatków do urzędu skarbowego za pomocą jednego numeru konta. Korzystanie z indywidualnego rachunku bankowego sprawia, że trudniej o pomyłkę podczas opłacania zobowiązań podatkowych. Co dokładnie każdy podatnik powinien wiedzieć na temat mikrorachunku?
Czym jest mikrorachunek podatkowy?
Mikrorachunek podatkowy to indywidualne konto bankowe każdego podatnika. Za jego pomocą opłaca się PIT, CIT oraz VAT. Jednocześnie ta metoda nie obejmuje karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie.
Tego rodzaju uproszczenie zostało stworzone przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w celu ujednolicenia opłat wszystkich tych podatków. Należy pamiętać, że mikrorachunek działa jednostronnie. Wszelkie zwroty nadpłat i podatków realizowane są według wcześniejszych procedur, czyli np. na standardowy rachunek bankowy podatnika. Wątpliwości odnośnie działania tego systemu warto skonsultować z księgowym, np. z Global Accounting.
Jak zakłada się mikrorachunek?
Mikrorachunek zostaje wygenerowany automatycznie dla każdej osoby płacącej podatki. Aby poznać swój indywidualny numer rachunku bankowego, można uzyskać go w urzędzie skarbowym lub przez internet za pomocą generatora mikrorachunku podatkowego. Niezależnie od zastosowanej metody pozyskania numeru konta bankowego niezbędne okazuje się wskazanie:
- numeru PESEL, jeśli podatnik jest osobą fizyczną, która nie poradzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana do VAT,
- numeru NIP, jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT i płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Raz wygenerowany mikrorachunek nie zmieni się nigdy. Niezależnie od tego, czy płatnik zmieni miejsce zamieszkania, urząd skarbowy bądź nazwisko — numer pozostaje bez zmian.
Jakie są zalety mikrorachunku podatkowego?
Mikrorachunek podatkowy to duże ułatwienie ze względu na brak konieczności sprawdzania i wpisywania oddzielnych numerów konta dla różnych podatków. Zmniejsza to ryzyko pomyłki i jednocześnie upraszcza procedurę otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem podatków. Dzięki dostępności internetowego generatora indywidualne konto można sprawdzić zawsze i wszędzie.
W razie przeprowadzki lub zmiany siedziby firmy mikrorachunek pozostaje niezmienny, co również okazuje się dużym ułatwieniem. Nie ma konieczności poszukiwania obowiązujących obecnie numerów rachunków urzędów skarbowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana