Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Co warto wiedzieć o urlopie okolicznościowym?
Urlop okolicznościowy nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego należnego pracownikowi. Przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jest przyznawany w przypadku szczególnych wydarzeń życiowych, na wniosek osoby zatrudnionej. Jego długość zależy od konkretnej sytuacji. Czym jeszcze się charakteryzuje?
Jak działa urlop okolicznościowy?
W życiu każdego pracownika może wydarzyć się sytuacja losowa lub rodzinna, w której będzie potrzebował dodatkowego dnia wolnego, do wykorzystania w konkretnym celu. Pomocą w takiej sytuacji są należne dni urlopu okolicznościowego. Każdy pracodawca jest zobowiązany udzielić takiego wolnego od pracy, na wniosek osoby zatrudnionej, pod warunkiem, że powód, na który chce go wykorzystać, jest uzasadniony i uwzględniony w Kodeksie Pracy. Dostarczenie takiego dokumentu może nastąpić w późniejszym czasie.
Przeczytaj również: Czy można dostać zwrot podatku z zagranicy?
Kiedy można odebrać urlop okolicznościowy?
Taki urlop pracodawca udziela w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi lub osobistymi pracownika. Może to być ślub własny lub członka rodziny, narodziny dziecka pracownika, zgon lub pogrzeb bliskiej osoby. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r., z prawa do urlopu okolicznościowego pracownik nie musi skorzystać dokładnie w dzień danego wydarzenia osobistego, może to być termin z nim powiązany.
Przeczytaj również: Czy można zmienić formę opodatkowania przedsiębiorstwa?
Ile trwa urlop i czy jest płatny?
Urlop okolicznościowy trwa zazwyczaj jeden lub dwa dni. Pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia zgodnie z przepisami udzielania wypłat za urlop wypoczynkowy. Jeśli przedsiębiorstwo korzysta z pomocy zewnętrznych specjalistów, takich jak biuro rachunkowe ABM Consulting, zyskuje pewność, że wszelkie kwestie dotyczące księgowości i rozliczania wynagrodzeń, będą przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić zadłużenie w US?
Czy urlop okolicznościowy można unieważnić?
Jeżeli pracownik nie będzie w stanie udowodnić zasadności przyznania mu płatnych dni wolnych od pracy, na podstawie dostarczonego dokumentu np. odpisu aktu urodzenia, aktu zgonu lub małżeństwa, pracodawca ma prawo odrzucić jego wniosek. Wówczas nieobecność pracownika w pracy jest traktowana, jako nieusprawiedliwiona i może zostać zwolniony za naruszenie podstawowych obowiązków wynikających z umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana