Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Częste błędy podatkowe – jak ich unikać?
Osoby prowadzące własna działalność gospodarczą zobowiązane są do systematycznego rozliczania się z fiskusem z ciążących na nich zobowiązań podatkowych. Niestety, przepisy prawne w tym zakresie są dość skomplikowane, a dodatkowo często ulegają one różnorodnym modyfikacjom. Niestety, ten stan rzeczy sprzyja popełnianiu różnych błędów, które mogą pociągać za sobą określone konsekwencje natury prawnej. Dowiedz się, jak unikać tych nieprawidłowości.
Błędy podatkowe nagminnie popełniane przez przedsiębiorców
Przepisy ustawy o VAT wskazują jasno, że przedsiębiorcy są zobowiązani do dokumentowania zrealizowanych transakcji handlowych za pomocą faktur lub rachunków. W praktyce jednak nie wszyscy właściciele firm wywiązują się sumiennie z tego obowiązku. Niektórzy posuwają się do nieuczciwych praktyk, takich jak „kupowanie” faktur świadczących o poniesieniu określonego wydatku na poczet działalności gospodarczej celem zmniejszenia obciążeń podatkowych.
Przedsiębiorcy, z myślą o których świadczone jest szeroko pojęte doradztwo księgowe w Warszawie, zazwyczaj mają do wyboru cztery formy opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz kartę podatkową. Nie wszystkie są jednak dostępne dla określonych rodzajów działalności. Część właścicieli firm decyduje się na skorzystanie np. z możliwości oferowanych przez ryczałt, mimo iż formalnie nie mają oni do tego prawa.
Osoby używające samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą odliczyć podatek VAT w wysokości 100% od paliwa i raty leasingowej pod warunkiem jednak, że dany pojazd jest użytkowany wyłącznie do celów służbowych, a jego przebieg jest na bieżąco ewidencjonowany. Przedsiębiorcom, którzy wykorzystują firmowe auto także do celów prywatnych, przysługuje możliwość odliczenia 50% VAT. Nierzadko decydują się oni na odliczenie całości VAT pomimo niezgodności z prawem takiego postępowania.
Jak unikać błędów podatkowych?
Wyszczególnione powyżej błędy podatkowe zazwyczaj zdarzają się osobom, które nie dysponują specjalistycznym wykształceniem. Zwykle te nieprawidłowości wynikają z nieświadomości. Warto zdawać sobie sprawę, że takie postępowanie jest zagrożone sankcjami karnymi w postaci np. kary grzywny albo ograniczenia lub pozbawienia wolności. Można tego uniknąć, powierzając realizację usług księgowych profesjonalnej firmie, takiej jak Kancelaria Podatkowa w Warszawie Andrzej Dębek. Zatrudniani tam specjaliści pomagają przedsiębiorcom m.in. w prowadzeniu księgowości oraz rozliczaniu zobowiązań podatkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana