Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czy warto wymieniać walutę w banku?

Spis treści
- Wymiana walut w banku – osobiście lub online
- Jakie waluty można wymienić w banku?
- Możliwość założenia konta lub karty wielowalutowej w banku
W dzisiejszych czasach wymiana waluty w banku jest czynnością niezwykle powszechną. Jest to tylko z jedna z wielu dostępnych obecnie możliwości. Ponadto oprócz niej istnieją również opcje wymiany pieniędzy w kantorze stacjonarnym, kantorze internetowym czy poprzez karty wielowalutowe. Jednak, czy wymiana waluty w banku jest dla nas opłacalna finansowo? Sprawdzamy!
Wymiana walut w banku – osobiście lub online
Wiele osób w dalszym ciągu wymienia pieniądze tylko w bankach. Można to zrobić na dwa sposoby — na stronie online lub osobiście w siedzibie banku. Są to sposoby uważane za całkowicie bezpieczne oraz proste. Mówiąc prościej, wymiana waluty w banku likwiduje ryzyko narażenia na nieuczciwe praktyki. Co więcej, większość banków nie pobiera dodatkowej prowizji za sam proces przewalutowania, ale zdarzają się takie, które rzeczywiście ją pobierają. Wymianę pieniędzy w banku warto rozważyć szczególnie w przypadku większych kwot. Możliwość osobistej wymiany nie wymaga korzystania z internetu, a po transakcji trwającej kilka minut od razu można korzystać z pieniędzy.
Przeczytaj również: Co to jest spread walutowy?
Jakie waluty można wymienić w banku?
W dużej ilości instytucji bankowych wymienimy tylko te, które są najbardziej popularne m.in. EUR, USD, GBP oraz CHF. Jak możemy zauważyć przewalutujemy wyłącznie te 4 podstawowe waluty, co dla niektórych okaże się niewystarczające. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie banków, ponieważ te 4 waluty są jednymi z popularniejszych oraz powszechnie używanych, które zna prawie każdy. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić koronę szwedzką czy jena japońskiego? Trzeba sprawdzić, czy w danej placówce możliwa jest wymiana waluty, która nas interesuje. Można również skorzystać z karty walutowej.
Możliwość założenia konta lub karty wielowalutowej w banku
Zalety korzystania z międzynarodowej karty walutowej:
• łatwe zarządzanie kontem/kartą w przypadku otrzymywania środków pieniężnych w walucie obcej niż polski złoty,
• elastyczność (dostępnych jest wiele różnych walut),
• o wiele mniejsze prowizje (albo ich całkowity brak) podczas przelewów w zagranicznych walutach,
• brak dodatkowych kosztów przewalutowania przy wypłacaniu środków w bankomatach za granicą,
• możliwość zaciągania/spłacania kredytów w obcych jednostkach.
Karty walutowe zazwyczaj są wydawane klientom posiadającym już rachunek w walucie EUR, USD lub GBP, dzięki czemu właściciel rachunku nie ponosi kosztów przewalutowania. Z kolei wymiana walut w kantorze bankowym za pomocą bankowości elektronicznej jest możliwa w przypadku posiadania rachunku walutowego w PLN. Banki dbają, aby wymiana walut w ich jednostkach była atrakcyjną alternatywą dla kantorów walutowych stacjonarnych oraz online. W Banku Spółdzielczym w Poznaniu wprowadzono usługę, dzięki której można wcześniej ustalić kurs wymiany, po którym bank ma w przyszłości dokonać kupna lub sprzedaży waluty. W takim wypadku to bank przez określony czas monitoruje kursy walut i dokonuje wymiany w momencie aprobowanym przez klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana