Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Pożyczka, kredyt lub zakup ratalny to dla wielu osób jedyny sposób na realizację celu. Dzięki nim można sfinansować naglącą potrzebę bez konieczności posiadania oszczędności. Zdarza się jednak, że miesięczne zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek mocno nadwyrężają domowy budżet. Taką sytuację można rozwiązać za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy warto się na niego zdecydować?
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Dzięki niemu osoby, którym grozi utrata płynności finansowej, mogą spłacić m.in. kredyty gotówkowe, mieszkaniowe, ratalne, samochodowe czy limity kart kredytowych. Wówczas bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, przelewa niezbędną ilość środków bezpośrednio na konta wierzycieli – nawet jeśli są to produkty zaciągnięte w różnych instytucjach bankowych.
W ten sposób kredytobiorca, zamiast kilku zobowiązań miesięcznie, zobowiązany jest płacić jedną ratę. Jej wysokość jest niższa niż suma dotychczasowych rat dzięki wydłużeniu okresu finansowania. Co więcej, jak tłumaczy specjalista z firmy ML Dom Finansowy w Tychach, zaciągając kredyt konsolidacyjny, często można liczyć także na dodatkowe środki w postaci gotówki od banku, który go udziela oraz uzyskać zwrot prowizji z pożyczek, które zostały uregulowane przed czasem.
Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na wyjście z zadłużenia. W momencie, gdy spłacanie comiesięcznych rat staje się problematyczne, warto go rozważyć. To także wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pamiętać o terminach płatności poszczególnych zobowiązań. Co więcej, bank nie narzuca, które zobowiązania pokryje kredyt konsolidacyjny. Decyzja odnośnie ilości oraz rodzaju spłacanych w ten sposób należy do kredytobiorcy.
Należy jednak liczyć się z tym, że dłuższy okres finansowania nierozerwalnie wiąże się z wyższym kosztem kredytu. Ponadto, przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, trzeba zwrócić uwagę na wysokość raty po konsolidacji, nowy okres spłaty, całkowitą kwotę do spłaty, prowizję za udzielenie kredytu, RRSO czy wymagane zabezpieczenia. Dlatego warto zwrócić się po pomoc do doradcy finansowego, który porówna dla kredytobiorcy oferty banków i pomoże wybrać najkorzystniejszą z nich.
Trzeba także pamiętać, że tu również wymagana jest zdolność kredytowa. Choć przy zaciąganiu dotychczasowych zobowiązań ocena była pozytywna, bank ponownie będzie tę zdolność wnikliwie badał.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana