Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czym jest tzw. karta podatkowa?
Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania działalności. Podatek jest ustalany przez organ podatkowy w stałej kwocie i jest opłacany przez podatnika co miesiąc. Wysokość podatku nie jest więc zależna od uzyskanego dochodu ani przychodu, choć warto pamiętać, że niezbędne jest jego zapłacenie także w sytuacji, kiedy pojawia się strata. Obecnie z tej formy opodatkowania mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy założyli działalność przed 31 stycznia 2021 roku oraz rozliczali się z fiskusem w ten sposób przed tą datą.
Najważniejsze informacje dotyczące karty podatkowej
Na wysokość podatku składają się różne czynniki, które organ podatkowy bierze pod uwagę przy wydawaniu decyzji w sprawie wysokości podatku. Czynniki te to m.in. rodzaj prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest firma. Wysokość podatku jest ustalana odgórnie i co roku może ulec zmianie.
Przeczytaj również: Karta podatkowa. Czym jest i komu przysługuje?
Dodatkowo, z karty podatkowej mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący określone typy działalności, np. działalność usługową lub wytwórczo-usługową, gastronomiczną, w zakresie usług rozrywkowych, a także niektóre wolne zawody świadczące usługi z zakresu ochrony zdrowia ludzkiego lub usługi weterynaryjne. Przedsiębiorca rozliczający się za pomocą karty podatkowej nie jest zobowiązany do prowadzenia księgowości.
Przeczytaj również: Kto może się rozliczać w oparciu o kartę podatkową?
Karta podatkowa – aktualizacja przepisów od 1 stycznia 2022
Nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym spowodowała likwidację możliwości wyboru formy opodatkowania w postaci karty podatkowej. Po 1 stycznia 2022 roku z tej formy opodatkowania mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w ten sposób wcześniej oraz firmy, które powstały przed 31 grudnia 2021 i dokonały zgłoszenia w przedmiocie wyboru opodatkowania kartą podatkową przed rozpoczęciem działalności. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej: obecnie nie można już zmniejszyć podatku do zapłaty o część kwoty zapłaconych składek. Warto więc sprawdzić, np. w biurze rachunkowym Doradcy Podatkowego w Krakowie, czy przedsiębiorcy nie opłaca się zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt.
Jeśli podatnik nie zrezygnował z karty podatkowej, nie musi ponawiać wniosku o wyborze tej formy opodatkowania – pomimo likwidacji możliwości wyboru karty dla nowych przedsiębiorców, taki podatnik nadal może rozliczać się z fiskusem na podstawie przepisów o karcie podatkowej. Podatnik może zrezygnować z opodatkowania w tej formie jedynie do 20 stycznia danego roku, lub do 14 dnia od doręczenia mu decyzji dotyczącej wysokości podatku na dany rok. W tym drugim przypadku, będzie on do końca roku opodatkowany w formie ryczałtu lub wg zasad ogólnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana