Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czym jest tzw. klauzula abuzywna i jak jest związana z kredytami frankowymi?
W wielu przypadkach konsumenci nie mają możliwości negocjowania warunków umowy. Ich rola sprowadza się jedynie do jej podpisania lub odrzucenia. Powoduje to niebezpieczeństwo narzucenia konsumentowi w umowie niekorzystnych dla niego klauzul. Z pewnością słyszałeś o głośniej sprawie frankowej, w której kredytobiorcy zarzucają bankom zawieranie w umowach tzw. klauzul abuzywnych. Sprawdź, co one oznaczają!
Czym jest klauzula abuzywna?
Klauzula abuzywna to nic innego, jak niedozwolone zapisy zawarte w umowach oraz postanowienia, które nie były indywidualnie negocjowane z konsumentem, a które mu zaszkodziły. Zgodnie z art. 385 § 1 Kodeksu Cywilnego, nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem postanowienia umowy (treść, na którą konsument nie miał rzeczywistego wpływu) nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszą jego interesy. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych ze wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta. Oczywiście nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie (o ile zostały sformułowane w sposób jednoznaczny).
Przeczytaj również: Czy osoby, które wzięły kredyt we frankach, muszą go spłacić w całości?
Klauzule abuzywne w umowach frankowych
Banki przez lata zamieszczały w umowach zapisy niekorzystne dla frankowiczów. O sprawach frankowych zrobiło się głośno, gdy coraz więcej konsumentów zaczęło pozywać banki. Zapisy zawarte w umowach obejmowały m.in. możliwość ustalania samodzielnie przez bank kwoty kredytu oraz wysokości rat poprzez stosowanie własnych tabel kursowych. Często dotyczyły także ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, opłaty manipulacyjnej czy ubezpieczenia pomostowego. Zapisy te rażąco naruszają interesy konsumentów, dlatego wiele z nich zdecydowało się na walkę z bankami.
Unieważnienie umowy kredytowej lub odfrankowanie kredytu
Jeżeli w Twojej umowie znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, nie należy czekać i warto wystąpić z pozwem do sądu o stwierdzenie nieważności umowy lub odfrankowanie umowy. W tym celu możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą oferują kancelarie frankowe, np. Kancelaria Burkot Legal w Łodzi.
Celem działań kancelarii jest odzyskanie nadpłaconych rat i zmniejszenie kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Zanim jednak sprawa frankowa trafi do sądu, kancelaria stara się porozumieć z bankiem. W sytuacji, gdy bank zgodzi się na zaproponowane warunki, wówczas zawierana jest ugoda. W przeciwnym przypadku sprawa trafia do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana