Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czym różni się księgowość pełna od uproszczonej?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji księgowej swojej działalności. Do wyboru mają oni w tym przypadku dwie opcje — księgowość pełną oraz uproszczoną. Na czym one wobec tego polegają oraz kto i w jakich przypadkach może skorzystać z danego sposobu prowadzenia ksiąg?
Na czym polega księgowość uproszczona i kto może z niej skorzystać?
Księgowość uproszczona to forma ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, z której mogą skorzystać osoby fizyczne, spółki jawne i spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o ile ich przychody nie przekraczają za poprzedni rok obrotowy równowartości 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Księgowość uproszczona prowadzona jest w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania dochodów z wykorzystaniem:
Przeczytaj również: Księgowa - usługi
podatkowej księgi przychodów i rozchodów, określanej także jako KPiR
ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podstawową zaletą księgowości uproszczonej jest to, że jak sama nazwa wskazuje, jej prowadzenie jest stosunkowo proste, a co za tym idzie, związane z nią usługi księgowe są również o wiele tańsze niż w przypadku pełnej księgowości. Przy czym jednocześnie z tego samego względu zapewnia ona mniej szczegółowe informacje związane, chociażby z kondycją finansową przedsiębiorstwa.
Przeczytaj również: Czy mała księgowość różni się od pełnej?
Na czym polega księgowość pełna?
Pełna księgowość, której prowadzenie w województwie kujawsko-pomorskim oferuje biuro rachunkowe Teresy Kozłowskiej, to forma ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie, z której obowiązkowo muszą korzystać:
Przeczytaj również: Usługi księgowe potrzebne niewielkim firmom
przedsiębiorcy, którzy mogliby skorzystać z uproszczonej księgowości, jednak ich przychody za poprzedni rok obrachunkowy wyniosły więcej niż 2 000 000 euro,
spółki komandytowe,
spółki z o.o.,
spółki akcyjne.
W jej przypadku ewidencja księgowa odbywa się z wykorzystaniem ksiąg rachunkowych składających się z księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych. Dodatkowo pełna księgowość wiąże się także z koniecznością sporządzania rachunku zysków i strat, a także pełnego bilansu. W związku z tym jej prowadzenie jest o wiele bardziej skomplikowane. Zaletą pełnej księgowości jest jednak to, że zapewnia ona precyzyjne dane do wykonania analizy finansowej przedsiębiorstwa, co ułatwia jego prowadzenie i zarządzanie nim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana