Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Czym różni się pełna księgowość od uproszczonej?
Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego właściciela przedsiębiorstwa. Firma może ewidencjonować zdarzenia gospodarcze w formie księgowości pełnej lub uproszczonej. Zależy to od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. Te rodzaje różnią się między sobą sposobem wprowadzania oraz ilością wpisów, które należy wprowadzić do programu księgowego.
Kto prowadzi konkretny rodzaj księgowości?
Prawo jasno określa do prowadzenia jakiej księgowości jest zobowiązane przedsiębiorstwo. Uproszczony model wybierają te firmy, które:
nie prowadzą formy działalności prawnie zobowiązanej do ewidencji pełnej,
nie osiągnęły w poprzednim roku obrotowym przychodów większych niż równowartość 2 milionów euro.
Prowadzenie księgowości pełnej jest znacznie bardziej skomplikowane, dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na formę uproszczoną. Dokonuje się w niej mniej wpisów, a prowadzone zapisy są mniej skomplikowane i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani regularnego sprawdzania Ustawy o rachunkowości.
Jak księguje się operacje w różnych rodzajach księgowości?
Różnice między księgowością uproszczoną a pełną są spore. Najważniejsze z nich to:
inne programy księgowe wykorzystywane do ich prowadzenia,
prowadzenie ewidencji w innym formacie, w księgowości pełnej wpisy są dokonywane na kontach, z kolei uproszczona upoważnia do korzystania z Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów,
Przeczytaj również: Czy można dostać zwrot podatku z zagranicy?
ilość i rodzaj wpisów, jakich należy dokonywać,
operacje gospodarcze, które należy ewidencjonować.
Uproszczona księgowość jest przeznaczona dla firm, które nie mają dużych przychodów i nie prowadzą skomplikowanych operacji gospodarczych, które utrudniałyby wgląd w stan ich aktywów.
Przeczytaj również: Czy można zmienić formę opodatkowania przedsiębiorstwa?
Prowadzenie uproszczonej księgowości jest łatwe, ale nawet w jej przypadku można skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Firmy takie jak Biuro rachunkowe IBIS, oferują pomoc w zakresie ewidencji oraz spraw związanych z kadrami i płacami. W razie przekroczenia dopuszczanych prawnie dla tej formy przychodów pracownicy rozpoczną prowadzenie księgowości pełnej na kontach. Mogą doradzić także, jakie dokumenty należy przechowywać, żeby ewidencjonowanie było możliwe. Fachowa pomoc zawsze będzie bardziej opłacalna niż samodzielne prowadzenie księgowości w dużej firmie zatrudniającej pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana