Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Ile kosztuje ubezpieczenie domu i jaki jest jego zakres?
Ubezpieczenie domu jest dobrowolne. Oznacza ochronę mieszkania lub domu. Składa się na nią wyposażenie oraz szkody w obiekcie mieszkalnym. Możliwe jest również ubezpieczenie domu w budowie czy domu letniskowego. Co dokładnie obejmuje polisa? Jakie są dodatkowe zabezpieczenia? Sprawdzamy w naszym artykule! Poznaj zalety i dowiedz się, ile kosztuje polisa.
Co obejmuje podstawa ubezpieczenia?
Ubezpieczenie domu składa się na:
- mury i części stałe – ściany, części konstrukcji, fundamenty. Także warstwy malarskie, zabudowany sprzęt AGD, meble, okna czy armatura sanitarna,
- części zewnętrzne – obejmują tarasy, balkon, kominy, a nawet rynny, anteny i części oświetlenia,
- standardowe instalacje – grzewcza, hydrauliczna, gazowa, elektryczna.
W skład ubezpieczenia domu wchodzą także domowe ruchomości. Nierzadko związane są z rozszerzeniem polisy. Zaliczają się do nich:
- meble,
- urządzenia RTV,
- sprzęt AGD.
Najszerszy zakres obejmuje także przedmioty takie jak:
- multimedia,
- biżuteria,
- ubrania.
Często obejmuje poza tym domowe zwierzęta. Nie tylko psy czy koty, rybki czy chomiki, ale również konie czy pszczoły.
Jakie są dodatkowe ubezpieczenia?
Możliwe jest także wybranie dodatkowej polisy. Dobrym rozwiązaniem jest pakiet odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przykładem może być zalanie sąsiada czy uszkodzenie mienia w trakcie gry w piłkę. Dobrą opcją jest także usługa Assistance. Wówczas możliwe jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy pomogą usunąć nagłą awarię.
Przed czym chroni polisa?
Ubezpieczenie domu chroni przed naturalnymi wydarzeniami losowymi czy stratami, które poniosło się poprzez działanie osób trzecich. Zwykle dotyczy to 2 rodzajów polis:
- od nazwanych ryzyk – ochrona przed określonymi zagrożeniami. Inne są dostępne w postaci rozszerzeń,
- All Risks – zawiera wszystkie ryzyka, nie tylko podstawowe.
Co nie wchodzi w zakres ubezpieczenia mieszkaniowego?
Inaczej niż ubezpieczenie domu, polisa mieszkaniowa nie zawiera wszystkich części. W tym przypadku polisą nie są objęte:
- szlachetne metale – w złomie i sztabach oraz kamienie szlachetne, syntetyczne i półszlachetne,
- rękopisy, dokumenty, broń, zbiory,
- inne przedmioty – odpowiadające działalności handlowej, gospodarczej, produkcyjnej i usługowej.
Zalety polisy ubezpieczeniowej mieszkania i domu
Dzięki polisie ubezpieczeniowej domu masz zagwarantowaną najważniejszą część majątku. Pozwala także odbudować to, co zostało stracone w wyniku kradzieży, powodzi czy pożaru. Odpowiednio dobrana polisa wpływa również na komfort życia.
Jaki jest koszt ubezpieczenia domu?
Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie domu? Przykładowo polisa ubezpieczeniowa domu w budowie może dotyczyć budowli jednorodzinnej o wartości 514 tysięcy we Wrocławiu. Wówczas części stałe i ich wartość będzie wynosić na wypadek rabunku czy kradzieży z włamaniem około 60 tysięcy złotych. Szczególnie gdy konstrukcja jest murowana, a powierzchnia wynosi 148 metrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że ruchomości domowe nie są objęte polisą.
Co wpływa na wysokość odszkodowania z polisy domu w budowie?
Z reguły wycena szkód związana jest z wartością odtworzeniową. Ustala się ją na dzień zakończenia budowy czy na koniec okresu ubezpieczenia. Dobrze jest także wcześniej ustalić sumę ubezpieczenia. Powinno odpowiadać poniesionym stratom. Określa ją ubezpieczający. Odpowiada mieniu na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, która jest powiększona o koszty robót:
- budowlanych,
- instalacyjnych,
- elektrycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana