Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję VAT?
Rejestrowanie transakcji obciążonych podatkiem VAT wynika wprost z ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazuje ona również na sposób sporządzania ewidencji, rozróżnienie jej charakteru względem podatników czynnych i zwolnionych, oraz wprowadza konieczność przesyłania pliku JPK_VAT każdego miesiąca. W jaki sposób należy prawidłowo wypełniać ewidencję podatkową VAT w każdym z ww. przypadków? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
Ewidencja podatku VAT a podatnicy czynni
Każdy przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem VAT jest zobowiązany do prowadzenia pełnej ewidencji podatku od towarów i usług. Informacje zawarte w tym dokumencie powinny jednoznacznie umożliwiać przedsiębiorcy dokonanie deklaracji podatkowej, a także informacji podsumowującej. Jak sugeruje Biuro Rachunkowe Zysk w Gorzowie Wielkopolskim, rejestr ten polega na umieszczaniu następujących danych:
Przeczytaj również: Dlaczego prowadzenie firmowej księgowości warto powierzyć biuru rachunkowemu?
informacje o przedmiocie i podstawie opodatkowania;
wysokość podatku należnego;
korekty wysokości kwoty podatku należnego;
wysokość podatku naliczonego;
korekty wysokości kwoty podatku naliczonego;
wysokość należnego podatku zapłaconego do urzędu skarbowego;
wysokość kwoty podatku zwróconego z urzędu skarbowego;
informacje identyfikujące strony transakcji oraz płatnika podatku VAT.
Poza tym według art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej każdy płatnik podatku VAT jest zobowiązany do przesyłania pliku jpk_VAT. Zawiera on informację o prowadzonej ewidencji podatku VAT. Oznacza to, że obowiązkowe jest wykonywanie ewidencji podatkowej w sposób elektroniczny. Plik jpk_VAT musi zostać dostarczony do KAS najpóźniej z dniem 25 miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy deklaracja.
Przeczytaj również: Od czego zależy cena usług biura rachunkowego?
Ewidencja podatkowa VAT a płatnik zwolniony
Co do zasady, zwolnienie z podatku VAT dotyczy przedsiębiorcy, który w poprzednim roku podatkowym wykazał sprzedaż poniżej 200 000 zł. Fakt ten pozwala na prowadzenie uproszczonej ewidencji podatkowej VAT. Określa ona każdy dzień wykonywanej sprzedaży i musi być wprowadzana przed wykonaniem sprzedaży dnia następnego. Przedsiębiorca musi wykonywać taką uproszczoną ewidencję mimo tego, że jest zwolniony ustawowo z odprowadzania podatku należnego. Celem takiej procedury jest kontrolowanie poziomu sprzedaży i nałożenie obowiązku jego zapłaty w momencie przekroczenia 200 000 zł obrotu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana