Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Jak prowadzić dokumentację płacową pracowników?
Prowadzisz firmę i planujesz zatrudnić pierwszego pracownika? A może masz już skompletowany zespół i chcesz wiedzieć, jakie masz obowiązki względem prowadzenia dokumentacji płacowej pracowników? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie pisma musisz skompletować w teczce każdej z osób, a także jak poprawnie je archiwizować. Sprawdź, w jakim zakresie prowadzi się dokumentację pracowników oraz co na nią się składa.
Zakres dokumentacji płacowej każdego pracownika
Aby prawidłowo prowadzić dokumentację płacową, należy zapoznać się z treścią rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych każdego pracownika.
Przeczytaj również: Doradztwo podatkowe - korzyści dla osób indywidualnych i przedsiębiorców
Zgodnie z tym, każdy pracodawca ma obowiązek:
założyć kartę ewidencji czasu pracy;
prowadzić imienną listę, gdzie znajdują się informacje na temat otrzymywanego wynagrodzenia, łącznie z ewentualnymi innymi świadczeniami, jakie wiążą się z wykonywaną pracą.
Outsourcing kadr w Warszawie oferuje doradztwo podatkowe i kompleksowe usługi księgowe Experto In Tributis.
Sporządzanie listy płac i karty wypłacanego wynagrodzenia
Dobrze wykonana lista płac zawiera informacje niezbędne do rozliczenia pracownika względem ZUS i US. Powinna mieć więc takie elementy, jak:
miejsce pracy;
oznaczenie listy płac;
miesiąc rozliczeniowy;
datę wykonania;
podpisy pracownika i osoby akceptującej listę.
Lista płac musi zawierać wysokość przychodu, a następnie określać wszelkie potrącenia (składkowe i nieskładkowe) oraz kwotę netto wypłaty. Najczęściej listę sporządza się raz w miesiącu.
Przeczytaj również: Usługi księgowe potrzebne niewielkim firmom
Z kolei karta wypłacanego wynagrodzenia każdego pracownika pozwala kontrolować realizację uprawnień pracowniczych i weryfikację ich otrzymania. Dobrym rozwiązaniem jest jedna karta, stosowana do celów ubezpieczeniowych, podatkowych i emerytalno-rentowych. Tym samym, dane z ewidencji czasu pracy należy systematycznie przenosić do karty wynagrodzeń.
Jak przechowywać i archiwizować dokumentację płacową?
Zgodnie z Kodeksem pracy należy dokumenty zabezpieczyć przed uszkodzeniem, kradzieżą i zniszczeniem. Powinny one znajdować się w aktach osobowych i płacowych. Zakład pracy ma obowiązek przetrzymywać je przez 50 lat od momentu ustania stosunku pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana