Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej?
Kontakty z organami skarbowymi nie są zwykle pożądane przez osoby zajmujące się prowadzeniem biznesu. Szczególnie nielubiane są kontrole podatkowe, które nie tylko zabierają sporo czasu, ale również wiążą się z ryzykiem nałożenia wysokich kar. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wiele obowiązujących przepisów jest niespójnych, a interpretacje stosowane przez różne urzędy zupełnie od siebie inne.
Jak zadbać o pozytywny wynik kontroli podatkowej?
O efekty kontroli podatkowej najlepiej zatroszczyć się z dużym wyprzedzeniem. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które zagwarantuje rzetelne i zgodne z obowiązującymi przepisami prowadzenie ksiąg niezależnie od tego, czy będzie to księgowość pełna, czy uproszczona. Równie ważne będzie poprawne rozliczanie podatków – liczy się tu prawidłowość zaliczania poszczególnych kwot do kosztów uzyskania dochodu, a także stosowanie właściwych stawek VAT oraz terminowe składanie wymaganych dokumentów, a więc pliku JPK oraz deklaracji rocznych. Ponieważ przepisy podatkowe zmieniają się często i bywają niejasne, dobrą praktyką będzie korzystanie z usług doradztwa podatkowego. Dzięki kontaktowi z doradcą można zyskać pewność co do stosowanych rozwiązań i znacznie ograniczyć ryzyko popełnienia błędu. Warto też mieć na uwadze fakt, że doradca może reprezentować przedsiębiorcę przed organami podatkowymi oraz wspierać go merytorycznie już w czasie samej kontroli.
Co należy zrobić, gdy dowiemy się o kontroli?
Zgodnie z przepisami podatnik jest uprzedzany o planowanej kontroli z wyprzedzeniem. Zawiadomienie o kontroli organy skarbowe przesyłają na od 7 do 30 dni przed rozpoczęciem działań kontrolnych. Czas ten może zostać wykorzystany na „wyprostowanie” błędów i nieścisłości, a także na zgromadzenie potrzebnych dokumentów. W razie potrzeby przedsiębiorca może też złożyć deklaracje korygujące, jeżeli po weryfikacji rozliczenia okazały się błędne oraz wpłacić wszystkie należności wraz z odsetkami za zwłokę. Jeżeli firma prowadzi interesy z kontrahentami zagranicznymi i część dokumentów została sporządzona w języku obcym, trzeba być przygotowanym na to, że kontrolujący zażądają tłumaczeń wykonanych przez biegłego.
Pomoc w prawidłowym naliczaniu wszystkich podatków, a także prowadzeniu ksiąg rachunkowych można uzyskać, właściwie wybierając podmiot zewnętrzny, który zajmie się księgowością i doradztwem. Dobrym przykładem może tu być firma ZARZĄDZANIE BIZNES FINANSE, która zajmuje się usługami księgowymi i podatkowymi dla spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana