Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Jak uzyskać ulgę na robotyzację?

Automatyzacja procesów produkcji może znacząco podnieść wydajność zakładu. Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w innowacyjne rozwiązania, mogą skorzystać m.in. z ulgi na robotyzację. Co można zyskać? Sprawdź szczegóły!
Czym jest ulga na robotyzacje?
Zgodnie z intencją rządu, ulga na robotyzację skierowana jest do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zakup i zastosowanie robotów przemysłowych lub tworzenie całych zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. To dodatkowe odliczenie nie może jednak przekroczyć 50% wysokości kosztów. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 150% kosztów automatyzacji.
Za koszty poniesione na robotyzację uznaje się:
koszty zakupu nowych robotów przemysłowych i maszyn do nich zbliżonych;
koszty zakupu maszyn, urządzeń i innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi (np. czujników lub sterowników);
koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i funkcjonowania robotów przemysłowych (np. oprogramowanie);
koszty usług szkoleniowych;
opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych.
Oznacza to, że ulga nie przysługuje dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na samodzielną konstrukcję robota lub na zakup sprzętu używanego. Jak jednak zauważają eksperci z firmy Pro-Assem, definicje zawarte w ustawie są na tyle ogólne, że w większości przypadków możliwe jest odliczenie w ramach ulgi na robotyzację niemalże całych kosztów zrobotyzowania większości procesów produkcyjnych.
Na jakich zasadach można skorzystać z ulgi?
Ulga na robotyzację nie jest dotacją ani grantem, więc przedsiębiorca nie musi o nią aplikować. Zasadniczo ulga ta jest bardzo zbliżona do ulgi badawczo-rozwojowej. Mimo że jest kierowana przede wszystkim do przedsiębiorców zajmujących się produkcją przemysłową, mogą z niej skorzystać wszyscy podatnicy podatku CIT i PIT prowadzący działalność gospodarczą bez względu na branżę czy formę prawną prowadzonej działalności. Samo odliczenie jest stosunkowo proste. Przedsiębiorcy muszą po prostu standardowo odliczyć koszty na robotyzację w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego należy dokonać dodatkowego odpisu. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie odliczane koszty spełniały ustawowe definicje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana