Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Kasacja a ubezpieczenie pojazdu
Każdy samochód, który jest zarejestrowany poza pojazdami zabytkowymi, musi mieć opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a niedopełnienie tego obowiązku oznacza ryzyko nałożenia sporej kary. W przypadku aut, które nie są już użytkowane wskutek wypadku czy nieopłacalności naprawy, będzie to niepotrzebny wydatek. Można go uniknąć tylko, jeżeli zdecydujemy się na wyrejestrowanie wozu, co pozwoli też na odzyskanie nadpłaconej składki.
Kiedy można wyrejestrować auto?
Samochód można wyrejestrować tylko w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest wycofanie auta z eksploatacji. W obecnym stanie prawnym będzie to możliwe, jeżeli zdecydujemy się na kasację pojazdu. Zwykle na taki krok decydują się posiadacze samochodów uszkodzonych lub na tyle leciwych, że nie będą mogły przejść badania technicznego bez zainwestowania w kosztowny remont. Cała procedura musi się jednak odbyć z zachowaniem wszystkich formalności, w przeciwnym razie można narazić się na kłopoty z wydziałem komunikacji i Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. By prawidłowo zezłomować pojazd, należy przekazać go firmie mającej zgodę starosty na zbiórkę i utylizację aut. Auto nie musi być kompletne, lecz wymagane będzie wyraźne oznaczenie numeru identyfikacyjnego, a także posiadanie dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenia o jego utracie. Nie obejdzie się też bez wylegitymowania się dowodem osobistym, by można potwierdzić, że jest się prawowitym właścicielem wozu. Pozwala to na otrzymanie dokumentu potwierdzającego dokonanie kasacji, z którym trzeba udać się do wydziału komunikacji oraz dopełnić formalności wymaganych przy wyrejestrowaniu.
Przeczytaj również: Najtańsze ubezpieczenie - gdzie go szukać?
Jak odzyskać ubezpieczenie?
Wraz z wyrejestrowaniem pojazdu jego dotychczasowy właściciel nie musi dłużej opłacać składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a kwota za okres przypadający po tej dacie może być odzyskana, jeżeli wystąpi się do ubezpieczyciela z odpowiednim wnioskiem. Dzięki temu po zezłomowaniu auta można otrzymać z powrotem nadpłaconą składkę oraz uniknąć przedłużenia się posiadanej polisy. Firmą, która prowadzi legalne stacje kasacji pojazdów i oferuje klientom dogodne warunki jej wykonania, jest Arpol działająca na terenie Konina, Włocławka, Inowrocławia, Koła, Kutna, Kłodawy i Krośniewic, a także ich okolic.
Przeczytaj również: Jakie zawodowy są zobowiązane do wykupienia polisy OC?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana