Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych?
W świecie współczesnego biznesu prowadzenie ksiąg handlowych jest jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw. Dla wielu firm stanowi to nie tylko narzędzie do monitorowania kondycji finansowej, lecz także nieunikniony wymóg prawny. Kto zatem jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych i jakie korzyści płyną z ich stosowania?
Kryteria określające obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych dotyczy każdego przedsiębiorcy, który przez co najmniej dwa kolejne lata obrotowe spełnia przynajmniej dwa z trzech poniższych kryteriów:
Przeczytaj również: Czy mała księgowość różni się od pełnej?
osiągane przychody netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i operacji finansowych w ostatnim roku obrotowym wynoszą równowartość co najmniej 2 milionów euro,
suma wartości aktywów na koniec roku obrotowego wynosi równowartość co najmniej 1 miliona euro,
średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wynosi co najmniej 50 osób.
Warto dodać, że przedsiębiorcy, którzy nie spełniają powyższych kryteriów, mają możliwość dobrowolnego prowadzenia ksiąg handlowych.
Obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych dla podmiotów prawa handlowego
Obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych, czyli tzw. pełnej księgowości dotyczy również podmiotów prawa handlowego niezależnie od ich wielkości czy rodzaju działalności. Należy do nich zaliczyć:
Przeczytaj również: Czym są księgi handlowe i jak się je prowadzi?
spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
spółki akcyjne,
spółki komandytowe,
spółki komandytowo-akcyjne.
Powyższe podmioty mają obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych od momentu wpisu do rejestru przedsiębiorców, a także sporządzania sprawozdań finansowych i przekazywania ich do Krajowego Rejestru Sądowego.
Korzyści płynące z prowadzenia ksiąg handlowych
Prowadzenie ksiąg handlowych, którym w Poznaniu zajmuję się między innymi biuro rachunkowe MBJ Biznes, nie tylko pozwala spełnić obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale także przynosi korzyści dla przedsiębiorców. Zaliczyć do nich można przede wszystkim możliwość lepszego monitorowanie kondycji finansowej firmy dzięki szczegółowemu zapisowi operacji gospodarczych, a także łatwiejsze pozyskiwanie finansowania od instytucji finansowych, które często wymagają dostępu do ksiąg handlowych. Dodatkowo pełna księgowość i dane jakie ona dostarcza stanowi także spore ułatwienie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych oraz planowaniu długookresowego rozwoju firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana