Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Kto może się rozliczać w oparciu o kartę podatkową?

Każda działalność biznesowa oznacza konieczność opłacania podatków zmniejszających uzyskiwany przez firmę dochód. W zależności od formy prawnej oraz skali działania w grę wchodzą różne możliwości opodatkowania. Daniny mogą być naliczane do różnicy między przychodem a ponoszonymi kosztami, ale też od przychodu lub według innych wskaźników wskazanych przez ustawodawcę. Przez wiele lat przykładem takiego opodatkowania była karta podatkowa.
Forma prawna i skala działania firmy, a jej opodatkowanie
Podstawowym sposobem opodatkowania działalności gospodarczej jest CIT, który odprowadzają zwykle m.in. spółki kapitałowe. W przypadku spółek osobowych w grę wchodzi opodatkowanie wspólników podatkiem PIT. Może się to odbywać na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej albo stawką liniową. Jednocześnie przepisy przewidują możliwość płacenia podatku zryczałtowanego, który jest obliczany na podstawie osiąganego przychodu, choć wiąże się to z koniecznością spełniania dodatkowych wymogów. Pomoc w rozliczeniach podatkowych można uzyskać w biurze rachunkowym. W Bolesławcu będzie to np. firma biegłego rewidenta Jacka Zembatego.
Przeczytaj również: Karta podatkowa. Czym jest i komu przysługuje?
Na czym polega opodatkowanie według karty podatkowej?
Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest najprostszą formą pobierania przez fiskusa daniny. Możliwość taką mają przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową albo wytwórczo-usługową, zajmujący się handlem detalicznym żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami. Jest ona dostępna też m.in. dla zajmujących się gastronomią, a także usługami transportowymi, jak również usługami edukacyjnymi. Stawka dla karty podatkowej jest określana kwotowo według branży oraz wielkości miejscowości, w której jest prowadzona działalność, a w części przypadków uzależniona od innych czynników np. liczby wykorzystywanych urządzeń czy ilości wydawanych posiłków. Ważne jest też mieszczenie się w określonym limicie dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że od roku 2022 kartą podatkową mogą być objęci jedynie podatnicy, który rozpoczęli działalność przed jego początkiem.
Przeczytaj również: Karta podatkowa - co warto wiedzieć przed wyborem tej formy opodatkowania?
Obsługą księgową działalności gospodarczej zajmuje się Biuro Rachunkowe w Bolesławcu. Oferuje ono prowadzenie pełnej księgowości, a także PKPIR. Zajmuje się też rozliczeniami podatkowymi oraz sprawami kadrowo-płacowymi, w tym ZUS-em.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana