Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Samozatrudnienie a księgowość. Jak się rozliczać na B2B?
Umowy B2B zyskują coraz większe zainteresowanie wśród młodych Polaków – w szczególności informatyków, freelancerów. Taki stosunek pracy wymaga prowadzenia własnej (zwykle jednoosobowej) działalności gospodarczej. Zleceniobiorcy rozliczają się ze swoimi pracodawcami przez faktury VAT. Jak dokładnie wygląda rozliczenie w przypadku umowy B2B?
Kilka słów o B2B
Umowę B2B można określić jako porozumienie o współpracy. Wybierając ją, należy się liczyć ze wszystkimi obowiązkami, związanymi z prowadzeniem własnej działalności (sami rozliczamy składki, podatki, ubezpieczenia społeczne). Sporą część otrzymanej sumy pracownik traci na rzecz zobowiązań wynikających z systemu podatkowego.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić zadłużenie w US?
Dużą pomocą od państwa jest tzw. ulga na start (6 miesięcy). Przez ten okres przedsiębiorca nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, dzięki czemu zaoszczędzi więcej pieniędzy (musi jednak dalej opłacać ubezpieczenie zdrowotne). Aby dostać taką ulgę, należy spełnić kilka kryteriów:
Przeczytaj również: Od czego zależy cena usług biura rachunkowego?
- młody przedsiębiorca musi założyć swoją działalność po raz pierwszy, ewentualnie minimum 5 lat od zamknięcia poprzedniej firmy,
- nie podlega on ubezpieczeniu w KRUS,
- nie współpracuje z firmą, która zatrudniała go w poprzednim lub aktualnym roku kalendarzowym.
Jak rozliczać się na B2B?
Osoby, które są na samozatrudnieniu, zazwyczaj decydują się na usługi księgowych, które profesjonalnie wyliczą wszystkie składki i poprowadzą pełną księgowość młodego przedsiębiorstwa. Samodzielne rozliczanie wiąże się z błędami, za które można ponieść konsekwencje prawne i finansowe.
Przeczytaj również: Dlaczego prowadzenie firmowej księgowości warto powierzyć biuru rachunkowemu?
Biuro rachunkowe Maya zajmuje się księgowością dla małych firm. Pracujący tu księgowi prowadzą księgi rozchodów i przychodów, a także pełną księgowość dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że klienci są zadowoleni z usług biura rachunkowego.
Po upływie początkowej ulgi młodzi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania ze składek preferencyjnych (obniżonych kwot na ubezpieczenie ZUS). Są one niższe od dużego ZUS-u. Taka opcja obowiązuje przez 2 lata od założenia działalności (lub końca „Ulgi na start”).
Samozatrudnienie wiąże się także z opodatkowaniem PIT. Podatek dochodowy można opłacać na zasadach ogólnych lub jako podatek liniowy. Pierwszy mówi o zastosowaniu dwóch stawek – w wysokości 17% i 32% (maksymalny próg między nimi to 85 528 zł). Podatek liniowy natomiast zakłada jedynie stawkę 19%, bez względu na wysokość dochodu. Takie rozwiązanie wiąże się m.in. z brakiem ulg podatkowych, niemożnością rozliczania się z małżonkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana