Otrzymałeś cenną poradę z zakresu finansów? Współpraca z ubezpieczycielem była udana? Księgowy we właściwy sposób zatroszczył się o fundusze Twojej firmy? Pośrednik handlowy pomógł Ci rozwinąć biznes? Jesteś zadowolony z obsługi kredytu? W takim razie podziel się swoją opinią z innymi użytkownikami! Twój komentarz pozwoli im znaleźć najlepszą firmę, a nam pomoże rozwinąć katalog przedsiębiorstw. Skorzystaj z w-portfelu.pl!
Szkody górnicze związane z deformacją nieciągłą
Działalność górnicza wiążę się z deformacjami na powierzchni gruntu, które powstają wskutek przemieszczania się elementów górotworu. Dzielimy je na ciągłe i nieciągłe – i o ile te pierwsze można w pewnym stopniu przewidzieć, te drugie są niebezpieczne ze względu na niespodziewany i szybki przebieg. Czym są deformacje nieciągłe, jakie uszkodzenia powodują i co zrobić, kiedy zauważymy szkodę?
Czym są deformacje nieciągłe?
Górnicze deformacje powierzchni mogą mieć charakter ciągły lub nieciągły. O ciągłych mówimy wtedy, kiedy nie ma widocznego naruszenia ciągłości gruntu i pojawia się np. zagłębienie. Eksploatacja górnicza ma na nie bezpośredni wpływ, dlatego można je przewidzieć, a tym samym zapobiegać szkodom, które przez nie powstają. Dużo groźniejsze są natomiast deformacje nieciągłe, które powodują naruszenie spoistości gruntu – w ten sposób powstają zapadliska i szczeliny. Pojawiają się one nie tylko w trakcie eksploatacji górniczej, ale również wiele lat po jej zakończeniu. Dodatkowo mają niespodziewany i szybki przebieg, dlatego nie zawsze możliwe jest wdrożenie działań zapobiegawczych, które pozwolą uniknąć szkód górniczych.
Jakie uszkodzenia powodują deformacje nieciągłe?
Deformacje nieciągłe powodują naruszenie ciągłości powierzchni. Mogą pojawić się zarówno na gruntach, jak i w pobliżu budynków lub nawet pod nimi – charakteryzuje je również to, że najczęściej pojawiają się w jednym miejscu, natomiast tereny sąsiednie nie ulegają zniszczeniu. Na gruntach mogą pojawić się zapadliska, osuwiska oraz wypiętrzenia terenu, szczeliny, pęknięcia i uskoki, które mogą prowadzić do uszkodzenia dróg, powstania bezodpływowych niecek, uschnięcia nasadzeń i plonów. Deformacje prowadzą także do uszkodzeń budynków i pęknięć w obrębie fundamentów, ścian i stropów. Szczególnie niebezpieczne są defekty instalacji, np. gazowej.
Co zrobić, kiedy pojawi się deformacja nieciągła?
Kiedy tylko zauważymy szkodę, skontaktujmy się z firmą Kompensata z Rudy Śląskiej. Specjaliści w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze sprawdzą, czy faktycznie szkodę można zakwalifikować jako górniczą, a także pomogą w dochodzeniu roszczeń. Warto bowiem dodać, że nie zawsze możliwe jest przywrócenie obiektu do pierwotnego stanu ze względu na niszczycielski charakter tych zniekształceń, a w przypadku deformacji nieciągłych sprawa jest dodatkowo skomplikowana, ponieważ deformacja nieciągła może pojawić się wiele lat po zakończeniu eksploatacji górniczej. Tym samym udowodnienie związku pomiędzy działalnością kopalni a szkodą może być bardzo trudne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana